Výroční sborové shromáždění 2025

249521138_4495593880486296_7009028771669889488_n.jpg

proběhlo po bohoslužbách v neděli 16.3.2025.

Níže najdete zprávu staršovstva a faráře o životě sboru a zprávu sborové účetní o jeho hospodaření.

Zpráva staršovstva a faráře za rok 2024 pro výroční sborové shromáždění konané 16. 3. 2025

Milé sestry, milí bratři,
2024. léto Páně bylo také 76. rokem existence sboru, 3. rokem sloučení s kralovickým sborem a 18. rokem služby br. faráře Karla Šimra.
K bohoslužbám jsme se scházeli pravidelně v neděli v 9:30 hodin. O některých svátcích jsme časový rozvrh uzpůsobovali charakteru konkrétního svátečního dne a aktuální situaci. Občas probíhaly bohoslužby zaměřené na děti, tzv. rodinná bohoslužba. Zhruba jednou měsíčně byl během bohoslužeb díky Janu Esterlemu a Dagmar Ženíškové připraven program pro děti. Ten v druhé části roku nahradil program po bohoslužbách, který připravuje Jan Esterle s mottem „S písničkou se toho dá zažít… kdo nevěří, ať přijde!“ Dvakrát měsíčně se konaly bohoslužby v Kralovicích. Za službu při bohoslužbách v Chrástu děkujeme také Tomáši Živnému a Dominiku Žbánkovi ze sesterské ECAV a v Kralovicích Janu Krejčímu, Radko Křivánkovi, Janu Esterlemu a bratru Lešikarovi. Prožili jsme také společnou neděli s černošínským sborem a jeho farářkou Julianou Hamariovou.
Téměř každý týden se v pondělí koná ranní modlitba s následnou snídaní, při níž se setkává až pět lidí. Biblické hodiny jsou každý týden buď u Vlasty Hefnerové na statku nebo ekumenické na farách v Chrástu a Dýšině. Konalo se také několik ekumenických bohoslužeb jak v Chrástu, Dýšině či Kralovicích, tak také v dálniční kapli u příležitosti dne obětí dopravních nehod nebo v kostele U Ježíška u příležitosti světového dne zemřelých dětí. Podíleli jsme se na adventní a velikonoční bohoslužbě Diakonie Západ, kde se také zejména Jan Esterle a jednou měsíčně Karel Šimr podílí na přípravě biblických chvilek ve stacionáři Človíček. Slavili jsme poutní bohoslužbu s rokycanským sborem, který od října br. farář také administruje. A připomněli jsme si památku Mistra Jana Husa shromážděními v Chrástu a v Nové Huti.
Staršovstvo se scházelo pravidelně přibližně jednou za měsíc, většinou v Chrástu, jednou se jednání konalo v Kralovicích.  Předmětem jednání jsou duchovní i organizační a ekonomické záležitosti života sboru. Výroční sborové shromáždění 3. 3. se kromě běžných zpráv věnovalo ve velké míře projektu Útočiště a jeho poslání. Tomu bylo věnováno také zvláštní setkání, na němž jsme formulovali základní poslání a pravidla fungování.
V květnu jsme hostili presbyterní konferenci s tématem Zbožnost. Přednášeli na ní Míla Esterle, Elva Frouz a M. Šourek.

Na faře proběhly dvě výstavy: fotografií Ivo Mikuly a obrazů dětí ze ZŠ Chrást, která měla vernisáž během Noci kostelů. Program na Noc kostelů připravila také Marcela Švejdová a v Kralovicích otevřený kostel zajišťoval br. Tersch.

Obyvatelům Chrástu o živém sboru svědčí i nová knihobudka. Sestra Míša Nováčková dbá, aby její síla pro četné uživatele byla v kvalitě, ne v kvantitě. Sochař Jan Turský zhotovil další, již třetí, křížek na obnovené cestě na Závrtek, který jsme také požehnali.
Zahájili jsme volný cyklus setkání s inspirativními osobnostmi v cyklu Povídání u kamen. Prvním hostem byla Hana Šimrová, která hovořila o své službě vězňům. Už předtím se s námi po bohoslužbách podělila o výstupy své práce o svatém bláznovství.

V létě jsme absolvovali duchovní cestu do Taizé v termínu 1. - 4.  8. 2024 ve složení Šimrovi, Jan Esterle, Jan Holý, Vroblovi a Monika Ciklerová z příbramské farnosti, Emma a Maruška Sýkorovy a Aleš Adámek z dýšinské farnosti. 6. 10. se účastníci pak o zážitky formou vyprávění a promítání fotek podělili se zájemci nejen ze sboru. Monika Ciklerová: „… přála bych zážitek harmonického společenství v komunitě v Taizé zažít každému… vzpomínka mě bude provázet při každém zpěvu písně z Taizé, kdykoli ji budu v budoucnu zpívat.“

Školní rok odstartoval 1. 9. na farské zahradě spolu s Malým princem ztvárněným divadlem Já jsem to. Dožínky 15.9. po dlouhém období slunných zahradních slavností provázel déšť, ale přidal jen trochu intimity, takže divadlo Kolem, písničkářka Kvietah, tradiční „poslední klobása“ či hermelín na grilu, výborná káva z Cafe Herejtovny i produkty Diakonie opět našly své diváky a zájemce.

3. 11. jsme se zúčastnili regionální neděle v Rokycanech, která potvrdila sílu vzájemného setkávání v širším společenství. 10. 11. předvečer sv. Martina jsme uspořádali svatomartinský průvod ke kapli. 16. 11. proběhla sborová brigáda a následně povídání Michala Kouby o Arménii.

17.11. se konalo shromáždění Svíce pro svobodu v Kralovicích, organizoval ho bratr farář Karel Šimr a účastnili se členové kazatelské stanice v Kralovicích.

Společnému tvoření nejen s dětmi – výroba lucerniček na sv. Martina, podzimních růží z javoru, výroba adventních věnců a zpívání a pečení cukroví v adventu - se tradičně věnovaly zejména Alena Štochlová Doudová („Tvoření s Ájou“) a Dáša Ženíšková.
Na Štědrý den odpoledne jsme ve spolupráci s dramatickým souborem ZUŠ Chrást připomněli Kristovo narození v Betlémě a večer jsme se mohli sejít na předpůlnoční bohoslužbě v Chrástu. Boží hod vánoční jsme slavili společně v rokycanském sboru.
Vyšel sborník, mapující historii i současnost sboru, s názvem „S nadějí na cestě“. Na farské zahradě jsme vybudovali nové dětské hřiště a veřejně ho požehnali. V Kralovicích proběhl Tříkrálový koncert sboru Václav.
Každý měsíc vychází sborový list. Chrástečtí jsou o sborových akcích informováni také prostřednictvím tzv. Kulichu (zkratka Kulturní Informace Chrást) nebo prostřednictvím nástěnky na plotě sborové zahrady renovované v rámci projektu Brána. Bratr farář udržuje aktuální webovou stránku a aktivně spravuje Facebook sboru.
Hlavní sborovou akcí však byla jednoznačně realizace přístavby fary v Chrástu v rámci projektu Útočiště, která byla během minulého roku dokončena a v minulých dnech úspěšně zkolaudována. Přemýšlení a rozhovor o budoucím užívání objektu jakož i o praktických záležitostech stavby byly také ústředním tématem jednání staršovstva. Především děkujeme všem obětavým dárcům, bez nichž by toto dílo nemohlo vzniknout.
Děkujeme za obětavost všem členům sboru, kteří aktivně přispěli k chodu života sboru nejen pravidelnou účastí na bohoslužbách a akcích sboru, ale právě také slovem do sborových listů, nebo podporou a drobnou službou jako např. nedělní službou, přípravou pohoštění, zajištěním úklidu nebo výzdoby, účastí na brigádách apod. Ujal se nový model péče o sborové prostory. V neposlední řadě děkujeme za finanční obětavost a připomínáme její důležitost vzhledem k rostoucím částkám repartic a personálního fondu. To nejdůležitější však často není vidět, totiž vzájemná modlitba a podpora.
Za obětavou péči o hudební stránku bohoslužeb děkujeme zejména Janu Esterlemu, jeho bratru Mílovi Esterlemu, Petru Vroblovi, Martině Tonarové, Tomáši Pokornému z Kralovic a dalším. Dáše Ženíškové také vděčíme za domácí chléb pro večeře Páně. Vlastě Hefnerové patří poděkování za péči o květiny či za dary úrody pro dožínkovou slavnost. Martině Tonarové patří dík za různorodé právní poradenství spojené většinou s projekty a za obětavé pořizování zápisů z jednání staršovstva i ze sborových shromáždění. Bratru Pavlu Terschovi jsme vděční, že se ujal správy záležitostí v Kralovicích, funguje jako kontaktní osoba zejména v místě, ale také ve vztahu k Chrástu, obětavě se účastní jednání v Chrástu nebo v Plzni. Sestře Marii Suché děkujeme za péči o pokladnu. Sestra Marta Esterlová se obětavě a s velkou pečlivostí věnuje účetnictví a statečně se vypořádává s komplikacemi ve správě nestandardních ekonomických záležitostí sboru, zapříčiněnými právě různými dotacemi či sbírkami v souvislosti s projekty, děkujeme za to. Sestrám Janě Kaucké a Martině Tonarové děkujeme za revizi účetnictví.
Především pak patří dík Bohu, protože jen z jeho milosti zde sbor je a může sloužit.

Magdalena Vroblová, Karel Šimr

 

Zpráva o hospodaření sboru za rok 2024

Milí bratři, milé sestry,
každý rok se snažím udělat vyrovnaný rozpočet, ale protože se výdaje sboru neplánují dopředu, je jasné, že se výsledek hodně liší. Za rok 2024 vychází ztráta 73 058 Kč.
Největší částky příjmů a výdajů se točily kolem dokončení Útočiště. Přijali jsme Grant ČCE 120 000 Kč a dar Evangelické Luterské církve v Bavorsku 302 100 Kč (vše je podrobně v přiložené tabulce).
Celá investice, týkající se stavby, je účtována „odděleně“, a bude se do účetnictví promítat až od letošního roku (po kolaudaci) mnoho let v podobě odpisů dlouhodobého majetku a zúčtování fondu na tuto investici. Ve výsledku hospodaření se náklady projevily jen z malé části - pouze menší neinvestiční částky na vybavení Útočiště.
Přestože finanční situace byla ke konci roku trochu napjatá, díky darům se podařilo uhradit všechny faktury i církevní odvody do personálního fondu, seniorátní i celocírkevní repartice, odeslány byly také všechny sbírky vyhlášené synodní radou.
K zamyšlení nad finanční situací jsem přiložila tři tabulky:
1) Porovnání nákladů a výnosů za předchozí čtyři roky
2) Výkaz hospodaření za r. 2024 s rozpočtem pro r. 2025
3) Přehled příjmů a výdajů na Útočiště

Ve výkazu hospodaření se zastavím u částek, v nichž je skutečnost hodně rozdílná oproti rozpočtu. První řádek tabulky (111 135 Kč) zahrnuje kromě běžných výdajů také položky týkající se vybavení Útočiště 72 949 Kč. V řádku 9 jsou i výdaje za divadelní představení, přednášku a koncerty (57 943 Kč), které byly hrazeny z projektu Mezinárodní kulturní aktivity 37 500 Kč a daru na tzv. Miniprojekty od seniorátu 10 000 Kč. Tyto jsou zahrnuty v součtu řádku dary účelové, který současně obsahuje i 6 000 Kč na brožuru vydanou k výročí sboru. Stejně jako předchozí roky jsme obdrželi provozní dotaci od obce Chrást ve výši 10 000 Kč.
Změny jsou patrné i v rozpočtu na letošní rok. Nižší je částka za spotřebu energie – jde o změnu schválenou Synodem ČCE, že faráři mají platit nájemné bytu v místě obvyklé a celou spotřebu energii. S tím souvisí i vyšší částka v řádku Příjmy z hospodářské činnosti; tam je přidaný i nejistý pravděpodobný příjem z pronájmu Útočiště, aby vyšel vyrovnaný rozpočet. Nově je v rozpočtu částka za poskytnuté dary – jedná se o dar církevnímu ústředí, které bude z části kompenzovat vyšší nájemné farního bytu formou příspěvku ke mzdě bratra faráře.
Personální fond bude v letošním roce vyšší o více než 30 000 Kč. I na to je třeba pamatovat při platbách saláru nebo darů na provoz sboru.


V Plzni 14 3. 2025
Marta Esterlová