Na Noci kostelů se představí Žalmúzie

zalmuzie.jpg

Noc kostelů v evangelickém sboru v Chrástu vyvrcholí vernisáží výstavy uměleckého fotografa Pavla Falátka a básníka Jiřího Pejly s názvem Žalmúzie.

Výstava vychází ze stejnojmenné knížečky, kde vedle sebe stojí nově přebásněné žalmy pro nový evangelický zpěvník, poezie inspirovaná žalmy a fotografie zachycující podivuhodné výtvarné motivy na obyčejných žalúziích visících v oknech - jemnou, snadno  přehlédnutelnou krásu. To vše - žalmy, múzy, žalúzie - daly knížečce i expozici název - Žalmúzie.

"Nabídka Pavla Falátka, abychom společně připravili s jeho výtvarnými fotografiemi knihu, mě potěšila a zároveň inspirovala k jejímu názvu. Myslím, že spojovacích bodů mezi texty a jeho výtvarným přístupem je celá řada. Třeba ona opona, za kterou se my lidé snažíme nahlédnout. Pokud při čtení Žalmúzií bude mít čtenář pocit, že duchovní svět věřícího i nevěřícího člověka si je blízký, tak splnily to, pro co byly napsány," ohlíží se za společným dílem Jiří Pejla.

Své fotografie i společnou práci na knize představí na vernisáži osobně Pavel Falátek. Kromě prohlídky vystavených děl účastníci budou moci také vyslechnout pásmo hudby a slova, složené z Pejlova přebásnění žalmů a jeho poezie. Výstava následně potrvá až do konce roku.

Noc kostelů letos připadá na pátek 29. května. Kromě vernisáže Žalmůzií, která začne v půl deváté večer, bude v Chrástu na programu také tvořivý program pro děti, koncert vokální i instrumentální hudby v podání žáků místní základní umělecké školy nebo závěrečná liturgie světla.

Prostá modlitebna Farního sboru Českobratrské církve evangelické v Chrástu může být pro návštěvníky zajímavá například tím, že na její zadní stěně v roce 1981 významný český malíř Karel Svolinský vytvořil grafiku Poslední večeře.

Program Noci kostelů v Chrástu