AUDIO: V Chrástu a okolí lidé připomněli Husovu památku

hus_2010 018.jpg

U nově opravené Husovy sochy v Chrástu se v den 595. výročí smrti Mistra Jana 6. července 2010 uskutečnilo poprvé v novodobé historii vzpomínkové setkání. Uspořádal ho místní evangelický sbor spolu s pěveckým sborem Chrástochor.

Přes sedm desítek příchozích si kromě zpěvu nebo čtení z Bible vyslechlo také úryvky z Husových spisů, mimo jiné také Husovu prosbu "abyste se milovali, dobrých násilím tlačiti nedali a pravdy každému přáli". Právě tento verš z Husova dopisu "veškerému národu českému" totiž stavitelé sochy v roce 1937 vybrali pro její podstavec. Zpráva o odhalení pomníku zazněla z kroniky obce.

Farář Karel Šimr se pak zamýšlel nad Husovým pojetím pravdy a jeho odkazem pro dnešek. "Stále živý je Husův důraz na svobodu svědomí. I dnes je snadné nechat za sebe přemýšlet jiné - média, politiky, reklamní agenty. Vlastní svědomí ale nesmíme nikomu prodat," zdůraznil chrástecký evangelický farář.

Sváteční odpoledne pak pokračovalo řadou zastavení s hudbou u husovských památníků v okolních obcích. Staré i nové duchovní písně v podání Chrástochoru si přišli lidé poslechnout v Nové Huti, Kyšicích, Klabavě, Litohlavech, Vitince a Radnicích. Představitelé obcí na většině míst přečetli účastníkům "Zpívání pro Mistra Jana" informace o vzniku pomníčků a soch.

„Hudba doprovází všechny významné události, bylo tomu tak už v době Husově, cítíme to zcela nepochybně i dnes. Hudba, zejména zpěv, je nejpřirozenější formou jakékoliv oslavy. A proč právě Hus? Byl natolik významnou osobností českých dějin, že stojí za to si ho stále připomínat ve všech souvislostech a při všech příležitostech. Není jen symbolem církevního reformátorství, je pro všechny – tedy i ateisty – symbolem vzácné osvícenosti uprostřed středověku,“ vysvětluje smysl akce sbormistr Chrástochoru Květoslav Borovička.

Chrástochor tvoří 17 amatérských zpěvaček a zpěváků z Chrástu a okolí a působí druhým rokem jako samostatný subjekt, který střechu nad hlavou pro pravidelné zkoušky našel v ZUŠ Chrást. Sbor má za sebou prozatím zhruba desítku vystoupení v Chrástu, v Dýšině a v Plzni.

Mistr, rektor pražské univerzity a katolický kněz Jan Hus byl český středověký náboženský myslitel a reformátor. K jeho myšlenkovému odkazu se hlásí především církve, vzešlé z reformace. Letos uplyne 595 let od jeho upálení na základě odsouzení jako kacíře na kostnickém koncilu. Datum jeho smrti, 6.7., je v ČR státním svátkem.

Fotografie

Mistr Jan Hus a současnost (reportáž Davida Havleny z ČRo Plzeň)
Husův odkaz: Neprodat svědomí (článek z MF Dnes, 7.7. 2010)