První Noc kostelů v Chrástu se setkala s ohlasem

550996_389307057781686_110657532313308_1068989_1342092165_n_0.jpg

Noc kostelů letos poprvé proběhla 1. června 2012 také v modlitebně Českobratrské církve evangelické v Chrástu. Celovečerního programu se zúčastnilo asi osm desítek lidí.

Začátek akce se nesl ve znamení Dne dětí. Děti při soutěžích na farské zahradě naslouchaly příběhu o světle a mohly si sami vyrobit vlastní svícen. Po slavnostním vyzvánění zvonů v 18 hodin zahájil místní Noc kostelů společně se starostou obce L. Bohuslavem farář sboru K. Šimr. V úvodním slově se zamýšlel nad definicí slova kostel a připomněl podobnost i odlišnost slov pro kostel a církev v různých jazycích: "Inspirovat nás může novozákonní termín "ekklésia", který znamená veřejné shromáždění lidu. Církev a chrám tedy spíše než mrtvými kameny jsou živým organismem, jejich symbolem nejsou vysoké zdi, ale otevřené dveře," zdůraznil.

V rámci kulturního programu jako první vystoupila Lidová muzika z Chrástu, která pro tento zvláštní večer nacvičila několik písní - ať už lidových, které se třeba narážkami vztahovaly k tématu kostela nebo naopak jeden starý duchovní nápěv, opatřený milostným textem. Následovala procházka historií evangelíků na Chrástecku a Radnicku s promítáním fotografií. Spolupráce sboru se střediskem Diakonie ČCE našla odezvu v projekci krátkého úsměvného filmu "Zprávy TV Človíček" z dílny pracovníků a uživatelů služeb denního stacionáře Človíček.

Následovala opět hudba. Nejprve se směskou klasických skadeb vystoupilo Mandolin duo - mandolinista P. Vrobel a kytaristka A. Kozáková, následováno místním pěveckým sborem Chrástochor. K vrcholům pozdního večera pak patřilo pásmo spirituálů v podání sboru De profundis. Chrásteckou Noc kostelů zakončila modlitba lucernária - starokřesťanské večerní chvály světla.

Novinkou letošní Noci kostelů byla také poutnická schránka se samolepkami daného místa. Řada poutníků zavítala také do Chrástu. "Jezdím okolo čtyřicet let a vůbec jsem nevěděla, že tu takový sbor je," svěřila se jedna poutnice, která za pokladem "tisíce a jedné noci kostelů" přijela se svou dcerou.

Video s vystoupením Lidové muziky z Chrástu

Video s písní De profundis