Na Plzeňsku sehráli spor pastýřů s králi
Barokní Rakovnickou hru vánoční oblékli o letošních Vánocích do moderního kabátu ochotníci z Dýšiny, Chrástu, Města Touškova a Plzně.
Ve švech praskal na Štěpána kostel v Dýšině při premiéře vánoční hry, kterou pod vedením Marcely Žandové Švejdové secvičili mladí i starší především z místní katolické farnosti a sousedního chrásteckého evangelického sboru. V Chrástu pak v rovněž plném sále lidového domu proběhla repríza o týden později 2.ledna 2011.
Jádro děje spočívá ve sporu chudých pastýřů a bohatých králů o to, komu z nich že to narozené Jezulátko vlastně patří. "Poselstvím hry je zvěst, že se Ježíš narodil pro všechny. Stejně aktuální je ale i lidské pokušení si činit nárok na Boha, pravdu nebo druhého člověka," říká režisérka představení Marcela Žandová Švejdová.
Při obou představeních proběhla také sbírka, při níž se vybralo několik tisíc korun - v Dýšině na opravu kostela, v Chrástu na projekt "Živá fara", jehož cílem je v prostorech sborové budovy vytvořit centrum setkávání.
Rakovnická hra vánoční pochází ze 17. století a je připisována jezuitovi Janu Libertinovi. V adaptaci nadšenců z Dýšiny, Chrástu, Města Touškova a Plzně ovšem barokní čeština zazněla chvílemi v rapovém podání nebo variacích na nejznámější českou koledu "Narodil se Kristus Pán".
Poslední představení vánoční hry mohli diváci shlédnout v neděli 9. ledna od 19 hodin v kostele Nanebevzetí Panny Marie ve Františkánské ulici v Plzni. Už teď ale začíná soubor chystat na velikonoce pašijové hry, které je loni poprvé svedly ke společné práci.
Videa z derniéry představení v kostele Nanebevzetí Panny Marie v Plzni:
Fotografie z představení v Dýšině a v Chrástu
Rozhovor s Marcelou Žandovou Švejdovou a Karlem ŠImrem na ČRo Plzeň