VIDEO: V Chrástu zahráli pašijový příběh pod širým nebem

pasije 024.jpg

Evangelíci z chrásteckého sboru spolu s katolíky ze sousední farnosti v Dýšině nacvičili pašijové hry. V premiéře je veřejnosti představili na Květnou neděli 28. dubna 2010 na farské zahradě v Chrástu.

Asi dvě desítky amatérských herců převážně z dýšinské katolické a chrástecké evangelické farnosti společně nacvičily příběh umučení Ježíše Krista pod vedením Marcely Švejdové. „Chceme se podělit o ten dávný a přitom stále aktuální příběh oběti a lásky až do krajnosti i s těmi, kteří pašijím obyčejně nenaslouchají v kostelních lavicích. Také pro herce je to příležitost prožít pašije aktivně, v přímém dotyku s událostmi, o nichž třeba už mnohokrát slyšeli,“ vysvětluje smysl netradičního počinu Marcela Švejdová.

Dramatické ztvárnění doprovodil písněmi z vlastních folkrockových pašijí Martin Pachner.

Další vystoupení soubor plánuje v kostele v Dýšině na Velký pátek od 18 hodin a na Noc kostelů, která proběhne 28. května 2010.

Pašije (z lat. passio – „utrpení“) jsou v původním významu vyprávění o utrpení a smrti Ježíše Krista. Označují se tak buď přímo evangelní vyprávění nebo příběhy, dramatické hry, liturgická  čtení či hudební skladby, které se jimi inspirují a toto téma zpracovávají.

Fotografie

Reportáž České televize (v Křesťanském magazínu 20.4. 2010) nebo přímo, ale v menší kvalitě zde

Videa:

Pomazání v Betanii