Premiéra nových pašijových her přitáhla diváky ze širokého okolí

DSC02559.JPG

Ochotníci z Dýšiny, Chrástu a Plzně na letošní Velikonoce opět připravili lidové pašijové hry. Jejich premiéra proběhla v neděli 1. dubna 2012 pod širým nebem na zahradě evangelického sboru v Chrástu.

Asi padesát lidí si na Květnou neděli přišlo připomenout dva tisíce let starý příběh o utrpení Ježíše Krista shlédnutím jeho dramatizované podoby. Režisérka amatérského souboru Marcela Žandová letos zvolila jako předlohu "Komédii o umučení a vzkříšení Pána a Spasitele našeho Ježíše Krista" - barokní pašijové hry z Podkrkonoší v úpravě J. Kopeckého. "Zaujalo mne spojení archaické barokní češtiny s obsahem, který je stále aktuální. Třeba že Jidáš v tomto podání uvažuje o zradě Krista proto, aby se finančně zabezpečil na stáří," zdůvodňuje výběr textu M. Žandová. I navzdory vážnému námětu úsměv na tváři přihlížejících vyloudila například přesvědčivá postava pokušitele v dobře padnoucím obleku s kravatou, Pilát v policejním koženém kabátě, Marie Magdaléna v silonkách nebo stráž s želízky a obuškem.

Pro herce především z místního evangelického sboru a sousední římskokatolické farnosti v Dýšině představovovalo nejtěžší úkol naučit se košatý staročeský text přes hodinu trvající inscenace. Jak se jim ho podařilo zvládnout, mohou diváci zjistit také na reprízách pašijové hry na Velký pátek 6. dubna 2012 od 16,45 v kostele v Dýšině nebo o letošní Noci kostelů 1. června tamtéž.

Ochotnický soubor už má za sebou v uplynulých letech ztvárnění pašijového příběhu s hudbou M.Pachnera nebo barokní vánoční hru od J. Libertina. Věnuje se ale i méně duchovním žánrům - v současné době nacvičuje divadelní hru "Past na myši" od A. Christie.

Pašije (z lat. passio – „utrpení“) jsou vyprávěním o utrpení a smrti Ježíše Krista. Označují se tak buď přímo evangelní vyprávění nebo příběhy, dramatické hry, liturgická  čtení či hudební skladby, které se jimi inspirují a toto téma zpracovávají.

Fotografie z premiéry

Reportáž České televize v Křesťanském magazínu (v rámci reportáže Ohlédnutí za velikonočními svátky)