Na dožínkách v Chrástu zavoní pečené brambory, štrůdl i medovina

Dožínkovou slavnost s poděkováním za úrodu přichystal na poslední neděli v září spolu s místními občany evangelický sbor v Chrástu. Bohatý program zpestří koncerty i malé trhy domácích produktů.

Dožínky pořádá Farní sbor Českobratrské církve evangelické v Chrástu letos podruhé. Program začne v neděli 29. září 2013 ve 14 hodin na farské zahradě poděkováním za letošní úrodu, kterou lidé z okolí přinesou ze svých zahrádek a polí.  "Téměř vše v životě jsme si zvykli považovat za samozřejmost nebo výsledek naší práce. Tradice Díkůvzdání za úrodu nás zve k tomu, abychom si uvědomili, že to podstatné v životě dostáváme jako dar. Představuje také příležitost se ve shonu všedních dní zastavit a přiblížit přírodě," říká kurátorka chrásteckého sboru Libuše Klasnová.

Novinkou letos bude možnost ochutnat a odnést si domů sezónní domácí produkty. Příchozí se mohou těšit například na med od místního včelaře, domácí sýr, zeleninu nebo sušené bylinky či houby. Žaludky jistě potěší medovina, štrůdl, pečené brambory a další pochutiny. Na prodej budou výrobky uživatelů služeb denního stacionáře Človíček Diakonie ČCE – střediska Západní Čechy.

Odpoledne ovšem obohatí také kulturní program pro malé i velké. Vystoupí pěvecký sbor Chrástochor, tvořený zpěváky z Chrástu a okolních obcí, a zahraje vycházející hvězda plzeňského šansonu kapela Lakuna. Děti rozesměje klauniáda. A dospělí si budou moci prohlédnout „dožínkové“ výtvory dětí z místní mateřské školy. „Je dobré si připomenout, že na polích nemají růst fotovoltaické články a smysl zahrad není v tom, mít tam bazén,“ dodává místní knihovnice a zastupitelka Eva Koubová.

Případný výtěžek z dobrovolných příspěvků sbor využije na vybavení nově otevřeného centra setkávání v rámci projektu Živá fara.

Předpokládaný průbeh odpoledne:

14,00 - zahájení za účasti starosty obce L. Bohuslava, kurátorky sboru L. Klasnové a faráře římskokatolické farnosti v Dýšině P. Petrašovského
14,15 - Chrástochor I
14,30 - požehnání úrody farářem sboru K. Šimrem
15,00 - Chrástochor II
15,30 - klauniáda pro děti (M. Marešová)
16,30 - Lakuna (šanson šraml)
18,00 - zakončení akce

V průběhu celého odpoledne:

- dobré jídlo (štrůdl, pečené brambory, klobásy..) a pití (pivo, medovina, víno...)
- malé trhy domácích produktů (med, zelenina, sýr, bylinky, houby, sladkosti...) a stánek s výrobky uživatelů služeb denního stacionáře Človíček Diakonie Západ
- prodejní výstava obrazů Vojtěcha Čechury na faře a výrobků dětí z místní mateřské školy na zahradě