Farská zahrada se stala dějištěm gospelové bohoslužby

gospel4.jpg

Ekumenická bohoslužba pod širým nebem proběhla na evangelické farské zahradě v Chrástu v sobotu 13. června 2009. Podobná akce se konala na Plzeňsku sice už posedmé, poprvé ale pod širým nebem.

Netradiční bohoslužbu hudebně doprovodil známý soubor Touch of Gospel. Vedl ji místní evangelický farář, kázáním pro téměř stovku přítomných posloužil kazatel z plzeňského sboru Církve adventistů sedmého dne.

Přípravný tým z několika církví putuje s gospelovými bohoslužbami po plzeňských kostelích od adventu roku 2007. Premiéru ale měla bohoslužba pod širým nebem.

Plzeňský sbor Touch of Gospel se interpretací písní amerických černých křesťanů zabývá od počátku nového milénia. "Historie našeho souboru vlastně kopíruje dějiny samotného hudebního žánru. Když se postupem času vzdálil místu svého zrodu, černošským kostelům, a opanoval spíše koncertní pódia, začali jeho interpreti hledat cestu zpět ke svým kořenům," přemýšlí nahlas sbormistr Touch of Gospel Michal Beránek. Tak se zrodila myšlenka gospelových bohoslužeb.

Slovo "gospel" (good spell, God’s spell, gospel) pochází z angličtiny a znamená evangelium neboli dobrou zprávu o Ježíši Kristu. Žánr se vyvinul na počátku 20. století ve Spojených státech jako specifická duchovní hudba amerických černochů.

Fotografie