Fara v Chrástu ožila hudbou a divadlem

DSC00796.JPG

Několik stovek lidí z Chrástu i okolí si nenechalo v neděli 19. června 2011 ujít slavnostní zahájení projektu "Živá fara". Zdejší evangelický sbor na farské zahradě připravil bohatý kulturní program pro malé i velké.

Odbíjení zvonu zahájilo u pamětního kamene obřad požehnání přestavby chrástecké fary. Místní farář Karel Šimr připomněl, že "živou faru" netvoří kameny, ale lidé, a že má být místem, kde se mohou setkávat lidé "zevnitř" i "zvenčí" církve. Nezvyklé shromáždění pod širým nebem pak pozdravila také kurátorka sboru Libuše Klasnová, předseda představenstva Jeronýmovy jednoty Jiří Tomášek a starosta obce Ladislav Bohuslav. Podpořit akci přijel i člen synodní rady ČCE Pavel Stolař.

Zbytek odpoledne pak patřil doprovodnému programu. Za střídání sluníčka a deště se příchozím představil nejprve dětský divadelní soubor Karkulka a po něm Cimrmanband s adaptací hry Dobytí severního pólu. Vpodvečer pak na farské zahradě zněla hudba. Písně z celého světa i vlastní tvorbu zahrála místní ethno-folková skupina Myšmaš. A program vyvrcholil koncertem jednoho nositelů letošních hudebních cen Anděl - kapely Traband.

Děti zatím za farou budovali dům pomocí kamenů, dřeva a papíru. Nechyběla ani tombola, v níž návštěvníci vyhráli několik cen z dílny Denního stacionáře Človíček plzeňského střediska Diakonie ČCE.

Cílem projektu Živá fara je vybudovat ve sborovém domě víceúčelové centrum setkávání. Farní sbor Českobratrské církve evangelické v Chrástu tak chce lépe reagovat na potřeby lidí z obce a okolí a nabídnout společný prostor duchovním, kulturním a vzdělávacím aktivitám pro všechny věkové kategorie.

Pro realizaci projektu "Živá fara" místní evangelický sbor získal už 710 000 Kč od Pomocného díla evangelických církví ve Švýcarsku (HEKS). "Živé faře" věnuje také Jeronýmova jednota sbírku Hlavního daru lásky, která o letošních Velikonocích probíhala ve všech sborech evangelické církve. Jak během slavnostního odpoledne informoval Jiří Tomášek, dosud shromážděné prostředky už přesáhly třičtvrtě miliónu korun.

Reportáž České televize (Křesťanský magazín 26.6.2011)